011-54222036     0935-5756410      24H/7D 

دیتادیزاین هاست

تفاوت بین ساب دامین، ادان دامین و پارک دامین چیست ؟

تفاوت بین ساب دامین، ادان دامین و پارک دامین چیست ؟

کاربرانی که تازه وارد صنعت میزبانی وب شده اند، گاهی اوقات وقتی برای اولین بار وارد کنترل پنل خود می شوند و گزینه های پارک دامنه ، ادان دامین و ساب دامنه را محدود می کنند، گیج می شوند. در این مقاله، این نوع استفاده از دامنه را توضیح خواهیم داد تا بدانید که برای مطابقت با نیازهای خود باید به دنبال چه چیزی باشید.

نام دامنه چیست؟

نام دامنه آدرس یک وب سایت است که کاربران اینترنتی برای بازدید از یک وب سایت خاص در نوار URL مرورگر خود تایپ می کنند. هر وب سایت با یک سری اعداد منحصر به فرد به نام آدرس IP شناسایی می شود. این مجموعه عددی همان چیزی است که رایانه شما برای یافتن و اتصال به سروری که داده‌های وب‌سایت در آن زندگی می‌کند، استفاده می‌کند.
اعداد ممکن است برای رایانه ها عالی باشند، اما به طور کلی، برای انسان ها، به خاطر سپردن آنها سخت است، به خصوص در مقایسه با کلمات. کلماتی که برای شناسایی موجودیت‌ها در اینترنت استفاده می‌شوند به عنوان دامنه یا URL شناخته می‌شوند و درست مانند آدرس IP، برای هر وب‌سایت منحصربه‌فرد هستند. بنابراین به جای استفاده از اعداد برای بازدید از یک وب سایت، تنها چیزی که باید بدانید نام دامنه آن وب سایت است و سپس آن را در نوار URL مرورگر خود تایپ کنید.
نام دامنه می تواند ترکیبی از حروف و اعداد باشد و می تواند در ترکیب با پسوندهای نام دامنه مختلف TLD مانند .com، .net و غیره استفاده شود.

ادان دامین چیست

Addon Domain یک نام دامنه اضافی است که به پوشه خود در public_html اشاره می کند. به عنوان وب سایت دوم از دامنه اصلی شما با محتوای منحصر به فرد خود در مرورگر ظاهر می شود. البته این نوع دامنه، قبل از اینکه بتوانید آن را میزبانی کنید، نیاز به ثبت نام دامنه جدید دارد.

دامنه های Addon دامنه های کاملاً کاربردی هستند که می توانند از داخل سی پنل شما ایجاد شوند. داشتن یک دامنه افزودنی را می توان با داشتن چندین طرح میزبانی که سی پنل یکسانی را به اشتراک می گذارند مقایسه کرد. درست مانند دامنه اصلی خود، می‌توانید آدرس‌های ایمیل، ارسال‌کننده‌ها و غیره ایجاد کنید. تفاوت در اینجا این است که کنترل پنل جداگانه‌ای وجود ندارد، به این معنی که فایل‌های دامنه افزونه شما، cPanel دامنه اصلی شما را به اشتراک می‌گذارند.

چرا به یک ادان دامنه نیاز دارید

اکثر صاحبان سایت به دلایل مختلف از ادان دامین استفاده می کنند. معمولاً از ادان دامین ها برای ایجاد چندین وب سایت تحت چندین دامنه بدون نیاز به ثبت نام با بیش از یک حساب میزبانی استفاده می شود. همه این موارد زمانی که می‌خواهید وب‌سایتی را ایجاد یا راه‌اندازی کنید که حداقل ترافیک داشته باشد و بدون نیاز به خدمات میزبانی کاملاً برای خود، بسیار مفید است. ویژگی دادان دامین نه تنها راحت است، بلکه در دراز مدت باعث صرفه جویی در هزینه نیز می شود.

دامنه پارک شده

دامنه پارک شده (معروف به نام مستعار در cPanel) دامنه های اضافی هستند که به همان وب سایت دامنه اصلی اشاره می کنند. دامنه پارک شده یک وب سایت منحصر به فرد نیست. درعوض، این یک ماسک به سمت نام دامنه اصلی حساب cPanel شما است، بسیار شبیه به نام مستعار وب سایت.
به طور معمول، اکثر سایت ها یک نام دامنه یا یک URL دارند که به آنها منتهی می شود. با دامنه های پارک شده، چندین URL دریافت می کنید که به یک وب سایت منتهی می شوند.

چرا به یک دامنه پارک شده نیاز دارید

راه های مختلفی برای استفاده از دامنه های پارک شده وجود دارد، مانند:

 1. اطمینان حاصل کنید که غلط املایی رایج در نام دامنه اصلی شما نیز به وب سایت شما منتهی می شود.
 2. ثبت دامنه اصلی خود تحت دامنه های مختلف سطح بالا TLD؛
 3. ذخیره اسامی با کیفیت با هدف فروش آنها در آینده؛
 4. ایجاد حساب‌های ایمیل اضافی از طریق نام مستعار، که پیام‌ها را به دامنه اصلی شما ارسال می‌کند.
 5. علاوه بر این، دامنه های پارک شده می توانند به URL هایی اشاره کنند که شما به وب سایت خاصی اشاره نمی کنید، بلکه از آنها به عنوان ابزار بازاریابی استفاده می کنید و به صفحه فیس بوک یا کانال یوتیوب خود اشاره می کنید.

ساب دامنه چیست

ساب دامنه یک زیرمجموعه یا بخش کوچکتر از یک دامنه بزرگتر است. یک نام دامنه کامل شامل یک نام دامنه سطح بالا (TLD) و یک دامنه سطح دوم (SLD) است. TLD بخشی است که درست بعد از آخرین نقطه نام دامنه قرار می گیرد. یک زیر دامنه بخشی اضافی از هر دامنه ثبت شده است که به شما امکان می دهد بازدیدکنندگان را به آدرس وب دیگری بفرستید یا به شما امکان می دهد بدون نیاز به ثبت نام دامنه جدید به آدرس های IP یا دایرکتوری های خاصی در حساب میزبانی خود اشاره کنید. کاربران برای سازماندهی یا تقسیم بخش‌های مختلف وب‌سایت‌های خود، زیردامنه‌هایی ایجاد می‌کنند که به نظر می‌رسد وب‌سایت‌های متفاوتی هستند.

چرا به یک ساب دامین نیاز دارید

راه‌های مختلفی برای استفاده از یک زیر دامنه وجود دارد، اما رایج‌ترین روش ممکن است برای آزمایش یا مرحله‌بندی محیط‌ها باشد. توسعه دهندگان اغلب از آن ها برای آزمایش ایمن افزونه ها، تم ها یا به روز رسانی های جدید استفاده می کنند.

سایر کاربردهای رایج زیر دامنه ها عبارتند از:

 • برای ایجاد وبلاگ، گالری، انجمن و غیره
 • برای ایجاد aneCommercestore؛
 • برای ایجاد یک نسخه موبایل از یک وب سایت
 • برای ایجاد سایت های خاص مکان (us.example.com)؛
 • برای خدمت به گروه خاصی از کاربران در یک وب سایت (user.example.com).
 • به خاطر داشته باشید که ساب دامنه های شما بر سئوی وب سایت اصلی شما تأثیری نخواهد داشت. این
 • یکی از دلایل اصلی است که ما توصیه می کنیم از استفاده از زیر دامنه برای پروژه های بلندمدت خودداری کنید.

نتیجه

به عنوان یک صاحب وب سایت، نباید از سرمایه گذاری در هر فرصتی برای بهتر کردن سایت خود از آنچه در حال حاضر هست، دریغ کنید. با این حال، دانش در مورد انواع مختلف استفاده از دامنه را به نفع خود پیاده سازی کنید. همچنین هرگز فراموش نکنید که می توانید با پشتیبانی فنی ما تماس بگیرید و در مورد هر چیزی که مربوط به هاستینگ است کمک بخواهید.