011-54222036     0935-5756410      24H/7D 

دیتادیزاین هاست

مشاهده لاگ خطاهای سایت در سی پنل cpanel

برای مدیریت از هاست از سیپنل استفاده می کنیم. ممکن است در استفاده از سایت خطاهایی یا ارور لاگ هایی رخ دهد . در سی پنل امکانی وجود دارد به نام ارور لاگ (Error Log) که خطاهای رخ داده در هاست را به ما نشان میدهد. اما دو راه برای مشاهده خطاهای سی پنل وجود دارد که در این مقاله به نحوه مشاهده لاگ خطاهای سایت در سی پنل می پردازیم.

Error Log چیست؟

Error Log اطلاعاتی درباره 300 خطای اخیر سایت به شما می‌دهد. این موضوع می‌تواند به شما در پیدا کردن راه حل مشکل و خطای رخ داده کمک کند. بررسی اطلاعات ارور لاگ می‌تواند در مدیریت سایت شما بسیار مفید باشد. در حقیقت هنگامی که سایت شما توسط شخصی بازدید می‌شود، سرور درخواستی از مرورگر دریافت می‌کند. هنگامی که کاربر در هرجای سایت شما با خطا روبرو شود؛ اطلاعاتی از قبیل تاریخ و زمان، IP، صفحه خطا و… در ارور لاگ ثبت می‌شود.

دلایل زیادی وجود دارد که باعث خطا در صفحات سایت شما شود. بنابراین بهتر است مرتباً فایل ارور لاگ را بررسی کنید تا بتوانید خطاهای سایت خود را رفع کنید.

حال با دو روش میتوانیم خطاهای سایت را در هاست ببینیم.

آموزش ویدیویی مشاهده ارور لاگ در هاست سی پنل

نحوه ی دسترسی به فایل فایل error_log در سی پنل:

در این بخش شما ابتدا با آموزش ورود به سی پنل وارد هاست خود می شوید. سپس از قسمت files ابزار filemanager را انتخاب می کنیم.

ارورو لوگ در سی پنل

سپس اگر در صفحه ای که باز شد فایل error-log را پیدا کنید . اگر در دایرکتوری اصلی پیدا نشد در مسیر public_html/wordpress/wp-admin میتوانید فایل مورد نظر را پیدا کنید.
زمانی که فایل را پیدا کردید روی آن راست کلیک کرده و گزینه view را بزنید.

مشاهده خطاها در سی پنل

سپس در صفحه جدیدی که باز شد خطاهای سایت را مشاهده میکنید.

مشاهده خطاهای سایت در سی پنل

نکته : به یاد داشته باشید که در صورت بروز خطا در سایتتان بصورت مکرر از آن بکاپ تهیه کنید تا در صورت پاک کردن به هر نحوی بکاپ فایل های سایت را داشته و بازگردانی کنید .ما در آموزش نحوه ی تهیه ی فول بکاپ از هاست سی پنل به شما نحوه بکاپ گیری از سایت را به شما آموزش دادیم.

نحوه مشاهده لاگ خطا های سایت از طریق ابزار Error کنترل پنل سی پنل:

وارد هاست سی پنل خود شوید. از قسمت metrics ابزار errors را انتخاب کنید.

مشاهده لاگ های سایت

در این صفحه  لیستی از 300 خطای اخیر سایت را مشاهده می کنید که این خطاها مربوط به کد های مورد استفاده در اسکریپت وب سایت شما می باشد که از طریق وب سرور این خطا ها شناسایی شده و خطاهای کلی هاستتان می باشد.

مشاهده لاگ های سایت

آموزش های بعدی ما : نحوه بازگردانی و ریستور بکاپ در سی پنل

در لیست بالا می توانید آخرین خطا های سایت خود را مشاهده کنید، در ابتدای هر خطا تاریخ رخ دادن خطا مشخص شده است و باید دقت کنید که آخرین خطا های رخ داده در سطر های اول قرار می گیرد و سپس دلیل خطا درج شده است و در ادامه هر سطر هم مسیر فایلی که باعث رخداد خطا می شود و میبیاست آن را ویرایش کرد نوشته شده است، البته رفع این خطا ها به همین راحتی ها هم نیست اما شما میتوانید آن ها را با برنامه نویسان سایت خودتان مطرح نمایید تا در جهت رفع خطا ها شما را راهنمایی کنند.